Kasmet Lietuvoje įvyksta bent keli konkursai ir rinkimai, kurių metu įvardinami patraukliausi darbdaviai. Paskelbdami tokių įmonių dešimtukus ar dvidešimtukus, konkursų rengėjai įvertina daugybę įvairių rodiklių – veiklos rezultatus, pajamų augimą, atlyginimų dydį ir populiarumą tarp ieškančiųjų darbo. Kredito biuras „Creditinfo Lietuva“ pastebi, kad visos į šių metų „Verslo žinių“ geriausių darbdavių dvidešimtuką patekusios įmonės yra finansiškai patikimos ir stabilios, o nedidelius reitingų skirtumus nulemia ne tik finansiniai rodikliai ar kredito istorija, bet ir veiklos specifika bei atstovaujamas sektorius. Skelbiant darbdavių sąrašus, „Creditinfo Lietuva“ rekomenduoja atsižvelgti ir į kredito reitingą, atspindinti įmonių finansinę drausmę bei įsipareigojimų vykdymą.

„Įmonių reitingai priklauso nuo daug veiksnių, kurių visuma suteikia verslo partneriams platesnio supratimo, kokiomis sąlygomis galima tartis dėl bendradarbiavimo su konkrečia įmone. Net jei įmonės patenka tarp itin trokštamų darbdavių, jų kredito reitingai gali skirtis, o 2020 m. įmonių sąrašas – puikus to pavyzdys,“ – pasakoja Rasa Ruseckaitė, „Creditinfo Lietuva”  kredito rizikos vertinimo vadovė.

Kreditingiausių viršūnėje – „Light Conversion“, „ Thermo Fisher“,  „Visma“ ir „Berlin Chemie“

Šių metų „Verslo žinių“ įvardintame geidžiamiausių įmonių dvidešimtuke aukščiausią kreditingumo reitingą, įvertintą vienetu, pelnė keturios įmonės: „Light Conversion“, „ Thermo Fisher Scientific Baltics“, „Visma Lietuva“ ir „Berlin Chemie Menarini Baltic“. Tikimybė, kad šios įmonės bankrutuotų yra minimali (0-0,2 proc.), todėl kredito rizikos specialistai šių įmonių būklę vertina puikiai.

Kredito biuro atstovė pastebi, kad aukščiausiu kreditingumu įvertintas įmones vienija tai, jog jos visos gamina didelės intelektinės vertės produktus. Pvz., „Light Conversion“ garsėja lazerių ir lazerių sistemų kūrimu, „Thermo Fisher Scientific Baltics“ – biocheminiais produktais moksliniams tyrimams ir diagnostikai, „Visma Lietuva“ kuria automatizuotus sprendimus, didinančius įmonių ir organizacijų efektyvumą, o „Berlin Chemie“ – farmacijos produktus.

„Suteikdami reitingą, įvertiname arti šimto kriterijų, tarp kurių – įmonės veiklos finansiniai rezultatai, atsiskaitymų disciplina, įsipareigojimų laikymasis, viešai skelbiama informacija ir net teisinių ieškinių įmonės vardu intensyvumas. Kalbant apie keturias aukščiausią reitingą pelniusias įmones reikėtų pažymėti, kad visos jos kuria aukštos intelektinės vertės produktus, dirba su patikimais klientais ir partneriais,  o įmonėse dirba kvalifikuoti specialistai. Šių įmonių stipri finansinė būklė, jos laiku atsiskaito su darbuotojais ir partneriais, joms nekeliamos išieškojimo bylos teismuose ir nėra viešai paskelbtos neigiamos informacijos, todėl visoms suteiktas aukščiausias reitingas,“ – aiškina R. Ruseckaitė.

*Pastaba: Įmonė nėra pateikusi 2019 m. finansinės ataskaitos, todėl jos reitingas apskaičiuotas remiantis 2018 m. duomenimis.

Ekspertės teigimu, aukščiausią reitingą sunkiau pelnyti įmonėms, kurioms tenka aptarnauti šimtus tūkstančių klientų ir bendradarbiauti su daug partnerių. „Natūralu, kad itin gausų skirtingų klientų skaičių aptarnauti sudėtingiau, o dalis kylančių ginčų kartais sprendžiami ir teismuose“, – aiškina ekspertė. Ji taip pat pastebi, kad tokioms bendrovėms kaip „Lifosa“, „TIA Technology“, „Telia Lietuva“ ar „Tele2” suteiktas reitingas yra 3. Jis reiškia, kad šių įmonių bankroto tikimybė sudaro 0,43 – 0,69 proc., o jų finansinė būklė vertinama gerai. Kiek žemesniais reitingais pasižymi valstybei priklausiančios įmonės „Oro navigacija“ bei Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, tačiau ir jų bankroto rizikos įvertis patenka į žemą arbą vidutinę rizikos klasę.

Dalis žinomų darbdavių nepateikė 2019 metų finansines ataskaitas

Nors šiemet dėl koronaviruso pandemijos įmonėms buvo leista pateikti praėjusių metų finansines ataskaitas mėnesiu vėliau, iki liepos 1-osios, dalis darbdavių, patekusių į 2020 m. geidžiamiausiųjų sąrašus, vis dar nėra pateikę atskaitomybės už 2019 metus. „Tokių įmonių reitingus nustatome remdamiesi 2018 metų duomenimis, atitinkamai skelbdami tai kredito biuro sistemoje,“ – komentuoja R. Ruseckaitė.

Kredito rizikos ekspertė pataria, kad laiku pateikta finansinė atskaitomybė sudaro sąlygas tiksliau įvertinti įmonių būklę ir priskirti reitingą, objektyviai atspindintį finansinį patikimumą.