Bendrovė „Creditinfo Lietuva“ atkreipia dėmesį, kad praėjus koronaviruso pandemijos sukeltai krizei greitesnio atsigavimo ar netgi išlikimo rinkoje gali tikėtis tos įmonės, kurios laiku pateiks 2019 m. finansines ataskaitas. Grįžtant prie įprasto verslo ritmo, tęsiant santykius su esamais partneriais arba ieškant naujų, pranašumo grįžtant į rinką turės bendrovės, laiku ir skaidriai deklaravusios savo finansinę padėtį.

Š. m. kovo 31 d. Registrų centras (RC) paskelbė, kad atsižvelgdamas į koronaviruso pandemijos ir karantino sukeltus sunkumus, „šiais metais finansinių ataskaitų teikimo procesą vertins lanksčiai ir atsižvelgs į objektyvias priežastis, dėl kurių verslas ir organizacijos gali nespėti laiku pateikti ataskaitų.“ Tačiau bendrovės „Creditinfo Lietuva“ kredito rizikos vertinimo vadovė Rasa Ruseckaitė įspėja, kad pačioms įmonėms naudingiau finansines ataskaitas pateikti laiku – nuo to gali priklausyti tiek įmonės išlikimas rinkoje, tiek galimybės greičiau atkurti verslą krizei pasibaigus.

Kaip teigia R. Ruseckaitė, nors šiuo metu visos organizacijos veikia aukščiausio neapibrėžtumo sąlygomis, po kelių mėnesių prioritetu taps įprasto verslo ritmo atkūrimas. Reikės tęsti santykius su tiekėjais arba ieškoti naujų, kreiptis finansavimo, sudarinėti naujas sutartis. Natūralu, kad verslo partneriai, labiau nei įprasta, tikrins įmonių kreditingumą, ir nuo to priklausys tiek bendradarbiavimo galimybės, tiek jų sąlygos. Įprastai tokiose situacijose verslo partneriai remiasi naujausia viešai prieinama informacija apie įmonę.

2019 metų rezultatai gali atspindėti geriausias įmonių galimybes

„Creditinfo Lietuva“ atstovė aiškina, kad pateikti 2019 m. finansinę atskaitomybę yra kaip niekad svarbu.

„Tikėtina, kad praėjusių metų pabaigoje dauguma verslo įmonių dar nebuvo paveiktos koronaviruso sukeltų pasekmių, todėl 2019 m. finansiniai rodikliai atspindėjo geriausią patirtį ir įmonės galimybes. Taip pat tikėtina, kad augančios ekonomikos sąlygomis įmonių rezultatai 2019 m. buvo geresni, nei 2018 metais. Turėdami naujausią prieinamą informaciją apie jūsų įmonę, partneriai galės objektyviau, ir tikėtina, palankiau įvertinti bendradarbiavimo perspektyvas“, – detalizuoja kredito rizikos vertinimo ekspertė.

Ruseckaitė pastebi, kad kasmet vis daugiau įmonių stengiasi pateikti finansinės atskaitomybę kuo operatyviau: „Norime pasidžiaugti, kad nepaisant užklupusių problemų, verslo įmonės Lietuvoje elgiasi vis atsakingiau ir stengiasi kuo skaidriau pateikti informaciją apie savo veiklą.“

Pvz., šiemet iki kovo 31 d. Lietuvoje buvo pateiktos 11422 ataskaitos už 2019 metus. Palyginimui, tuo pačiu laikotarpiu pernai buvo gautos 10228 ataskaitos už 2018 metus, o užpernai – 9972 ataskaitos už 2017 metus.

„Creditinfo Lietuva“ atstovė taip pat atkreipia dėmesį, kad negalėdami oficialiai prieiti prie naujausių duomenų apie įmonę, dauguma partnerių vis tiek prašys pateikti tokią informaciją atskirai. Taigi, užmezgant ar tęsiant verslo ryšius, absoliuti dauguma įmonių turės deklaruoti pastarojo laikotarpio finansinę situaciją.

Taip pat tikėtina, kad prireikus apsispręsti, su kuo bendradarbiauti, verslo partneriai pirmenybę suteiks tiems, kurių finansinę situaciją supras tiksliau, galės susipažinti su naujaisiais finansiniais dokumentais. „ Įmonės, vėluojančios pateikti savo finansinius duomenis, gali pralaimėti konkurencinėje kovoje, ir tai gali sukelti rimtą pavojų išlikimui rinkoje. Todėl mūsų patarimas – rūpindamiesi savo verslo ateitimi, pateikite 2019 m. finansines ataskaitas laiku, tai yra vėliausiai iki gegužės 31 dienos“, – sako R. Ruseckaitė.