Geras kredito reitingas yra puikios finansinės sveikatos garantas ir atvirkščiai – neigiamas kredito reitingas gali tapti kliuviniu verslo plėtrai ir net grėsme bet kurios smulkiosios ar vidutinės įmonės (SVV) veiklai. Tačiau įgūdis reguliariai tikrinti savo kredito istoriją kol kas retai įterpiamas į bendrovių prioritetų sąrašus. Kredito biuras „Creditinfo“ siūlo situaciją keisti: skatindamas Lietuvos verslą didinti finansinį raštingumą bei kurti tarpusavio pasitikėjimą spalio 10-ąją jis tradiciškai skelbia Kredito biuro diena.

Šį ketvirtadienį įmonės ir fiziniai asmenys gali nemokamai pasitikrinti „Creditinfo“ paruoštas kredito ataskaitas, sužinoti savo kredito reitingą.

„Siekiame padėti įmonių vadovams priimti kokybiškesnius, labiau pagrįstus sprendimus, kurie lemtų didesnį verslo tvarumą ir prisidėtų auginant finansiškai stiprią Lietuvą“, – komentuoja Linas Čereška, „Creditinfo“ vadovas.

Tarptautinis projektas

Pernai kvietimai pasinaudoti šia galimybe Lietuvoje buvo išsiųsti daugiau kaip 57.000 įmonių. 2015 m. UAB „Creditinfo Lietuva“ inicijuotas  projektas šiuo metu yra tarptautinis. 2016 m. prie jos prisijungė  Latvija, Rumunija, Malta, Kazachstanas, o 2017-2018 m. Kredito biuro dieną pradėjo švęsti ir Islandija, Gruzija, Estija, Kenija, Senegalas, Malis bei Gajana.

Anot L. Čereškos, dauguma šalių, pažymėdamos šią dieną, įgyvendina savo originalias idėjas: organizuoja renginius verslui, skaito paskaitas universitetuose, rengia kredito biurų atvirų durų dienas.

„Vis dėlto, pagrindinis Kredito biuro dienos principas išlieka tas pats – šimtai tūkstančių nemokamų kreditingumo ataskaitų visame pasaulyje tampa prieinamos tiek gyventojams, tiek verslui“, – sako pašnekovas.

Ši iniciatyva ypač naudinga įmonių vadovams.

„Jiems suteikiama galimybė į savo verslą pažvelgti iš šalies, įvertinti jį kreditoriaus akimis bei savo veiksmais sukurti pasitikėjimą finansų įstaigose ir valstybės organizacijose“, – kalba L. Čereška.

Du komponentai

Tyrimų ir komunikacijos bendrovei „ComRes“ apklausus Jungtinės Karalystės smulkiojo ir vidutinio verslo bendroves paaiškėjo, kad tik 13% jų vadovų žino, kokie komponentai sudaro bendrovės kredito istoriją. Vadovai taip pat atskleidė, kad daugiau kaip pusė (59%) įmonių niekada nėra tikrinusios savo kreditingumo, o iš tų, kurios bent kartą domėjosi, 56% to nedarė per pastarąjį pusmetį.

Jeigu verslo planus ir rinkos prognozes kartais dėliojame remdamiesi ne tik ekonomikos tendencijomis, bet ir nuojauta, kalbant apie kredito istoriją svarbu suprasti, jog ją sudaro tik faktai: tai, kas įvyko, kokius sprendimus priėmėte ir kaip laikėtės savo įsipareigojimų.

Kredito istorija yra tarsi veidrodis, leidžiantis pamatyti finansinius įpročius ir įvertinti gebėjimą su jais tvarkytis. Ją sudaro du komponentai: informacija apie finansinius įsipareigojimus (įmonės turimus kreditus, lizingo sutartis ir t.t.) ir informacija apie mokėjimų istoriją. Antroji dalis yra nemažiau svarbi, ji parodo, ar bendrovė tvarkingai vykdo ir vykdė finansinius bei kitus įsipareigojimus — įmokas už kreditus, lizingą, sąskaitas už paslaugas ir pan. Įmonės kredito ataskaitą sudaro kredito reitingas, finansiniai rodikliai, kredito istorija, informacija apie vadovą, valdybą, stebėtojų tarybą, viešuosius pirkimus, turto areštus ir kita. Kredito biuro suformuotoje kredito ataskaitoje pateikiami duomenys, surinkti iš bankų, lizingų, kitų privačių įstaigų bei valstybės registrų.

Finansinė sveikata

Kredito istorija yra naudingas įrankis sprendžiant, ar apskritai pradėti bendradarbiavimą, kokius atidėjimo terminus ir limitus taikyti.

„Gera kredito istorija yra argumentas derybose dėl verslo paskolų sąlygų, apmokėjimo už prekes per ilgesnį laiką, taip pat siekiant didesnių kredito limitų iš tiekėjų“, — vardija L. Čereška.

Bankai ir kitos finansų įstaigos, vertindamos potencialius verslo klientus, taip pat atsižvelgia į kredito istoriją, kuri tampa svarbiu įmonės finansinės sveikatos įrodymu. Finansinės įstaigos linkusios labiau pasitikėti tais verslais, kurie turi teigiamą kredito istoriją. Tokioms bendrovėms paprastai siūlomos palankesnės finansavimo sąlygos, pvz., žemesnė marža ar mažesnis užstatas. Vertindamas įmonės kredito istoriją, finansuotojas atsižvelgia, ar pradelsti įsiskolinimai yra vienkartiniai, ar periodiniai, kokia jų trukmė, kokią įtaką jie gali turėti tolesnei įmonės veiklai, ar dėl pradelstų įsiskolinimų nėra pradėtų teisminių procesų.

Reaguoti dabar

O ką daryti, jeigu praeityje nepavyko išvengti klaidų arba neapgalvotai priimtų sprendimų, kurie pridarė žalos jūsų finansiniam įvaizdžiui? Kredito istorijos ištrinti neįmanoma, o smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams privalu ja nuolat domėtis. Finansiniai įsipareigojimai kredito istorijos savaime neblogina, jei jie yra adekvatūs pajamoms, o mokėjimai vykdomi laiku. Tačiau prasta kredito istorija išties gali pakišti koją ateities plėtros, partnerystės ar apskritai verslo planams.

„Prastos kredito istorijos neįmanoma ištrinti ar pagerinti kosmetiškai – tai yra objektyvi jūsų verslo biografija, atspindinti tai, kas įvyko. Tačiau tai nereiškia, kad praeitis nulemia ateitį – kredito istoriją galima turtinti kuo didesniu kiekiu teigiama kryptimi vedančių veiksmų. Jeigu jūsų finansinė sveikata šlubuoja, svarbiausia — padengti esamus vėlavimus“, – pataria L. Čereška.

Kredito istorijoje atsispindi ne tik pradelstos įmokos už kreditus, tačiau ir vėluojamos apmokėti tiekėjų sąskaitos, lizingo įmokos, sąskaitos už ryšio, interneto, elektros tiekimo, komunalinių paslaugų ar kitas paslaugas ir prekes. Tad turint neapmokėtų skolų – jas derėtų kuo greičiau padengti. Taip pat reikėtų objektyviai įvertinti savo finansines galimybes ir, kai reikia, sumažinti skolinimosi apetitą. Ypač svarbu nedengti turimų kreditų naujomis paskolomis.

Plačiau:https://www.vz.lt/verslo-sprendimai/2019/10/10/9579/kredito-biuro-diena-svv-kredito-reitinga-gali-pasitikrinti-nemokamai#ixzz61vp1QGWk