Kredito biuras „Creditinfo“ spalio 10 dieną 56-iems tūkst. šalies įmonių suteikė galimybę nemokamai susipažinti su jų kredito istorijos ataskaitomis. Jau penktus metus rengiamos Kredito biuro dienos tikslas – sudaryti sąlygas Lietuvos įmonėms pažvelgti į save kreditorių ar verslo partnerių akimis ir, jei reikia, imtis  priemonių finansiniam patikimumui stiprinti.

„Kredito istorijos ataskaita įmonių vadovams suteikia galimybę patikrinti bendrovių finansinę „sveikatą“. Ją tikrinti privalu reguliariai, kaip ir žmogaus sveikatą, kadangi kredito istorija turi įtakos įvairiose verslo situacijose – bendradarbiaujant su bankais, taip pat dirbant su partneriais ir klientais. Gera kredito istorija – vienas iš rodiklių, kad įmonė yra patikima, o jos reputacija – nepriekaištinga. Beje, net jei šis finansinės drausmės CV nėra tobulas, visada geriau situaciją pradėti taisyti anksčiau nei vėliau“, – pabrėžia „Creditinfo“ generalinis direktorius Linas Čereška.

Įmonių kredito istorijos ataskaitos grindžiamos duomenimis, surinktais iš bankų, lizingų, kitų privačių įstaigų bei valstybės registrų. Šie duomenys atidžiai vertinami, kai bendrovė kreipiasi finansavimo ar sudaro sutartis su tiekėjais bei kitais verslo partneriais.

Kad informacijos apie verslą išsamumas ir prieinamumas didina ir kredito prieinamumą, ne kartą yra konstatavęs ir Pasaulio bankas, atliekantis tyrimus daugelyje valstybių.

„Creditinfo“ analizavo, kaip keitėsi įmonių kredito reitingai per pastaruosius 12 mėn. iki 2019 m. spalio 1 d. Turimi duomenys atskleidžia bendrą teigiamą tendenciją – Lietuvoje didėjo žemos ir vidutinės rizikos įmonių dalis ir atitinkamai mažėjo aukštos ir aukščiausios rizikos įmonių.

Tačiau, vertinant atskirus verslo sektorius, paaiškėjo, kad bankroto rizika didėjo transporto, žemės ūkio bei finansinių paslaugų sektoriuose. „Creditinfo“ duomenimis, finansinių paslaugų, transporto ir žemės ūkio sektoriuose atitinkamai 3,6 proc., 3,0 proc. ir 3,2 proc. įmonių nukrito iš žemos į vidutinės ir aukštos rizikos įmonių kategorijas.

„Creditinfo“ vėlavimo klasės duomenys rodo, kad spalio 1 d. 80,2 proc. Lietuvos įmonių priklausė žemos ir vidutinės vėlavimo rizikos grupei. Aukštos ir aukščiausios vėlavimo rizikos grupėje buvo 19,8 proc. įmonių.

Tuo tarpu bankroto klasės duomenys atskleidžia, kad analizuojamu laikotarpiu žemos ir vidutinės bankroto rizikos grupėje buvo 89,3 proc. įmonių, o žemos ir aukščiausios bankroto rizikos grupėje – 10,7 proc. įmonių.

Vėlavimo klasė parodo, kokia tikimybė, kad įmonė vėluos atsiskaityti už prekes ir paslaugas 90 ir daugiau dienų per ateinančius 12 mėn. Bankroto klasė atskleidžia, kokia yra tikimybė, kad įmonė bankrutuos per ateinančius 12 mėn.

Bendra įmonių pradelstų nepadengtų skolų suma šiemet per tris ketvirčius siekė 439 mln. eurų, vidutinė skolos suma siekė 5286 eurus, įsiskolinusios buvo 41 100 įmonių.