Ne paslaptis, kad kredito istorija – vienas iš pagrindinių faktorių, kurie lemia, ar finansavimo įstaiga suteiks įmonei paskolą. Tačiau, kažin kiek Lietuvoje rastume smulkiojo ir vidutinio verslo bendrovių, kurių darbo kalendoriuose įrašyta prievolė — kas keletą mėnesių tikrinti savo kreditingumą?

Dr. Gerda Jurkonienė, kredito biuro „Creditinfo“ pardavimų ir klientų departamento vadovė, akcentuoja, kad kredito istorija gali tapti ir įrankiu, kuris leis įmonei rinkti taškus ir kliuviniu, kurį norint įveikti prireiks daug laiko ir motyvuotų pastangų.

Žino, bet nežino

Įmonės kredito istorija svarbi ne tik dienos, kai jums paskirtas susitikimas banke, išvakarėse. Dauguma verslo atstovų tikina, jog tai – savaime suprantama, bet apklausų rezultatai verčia tuo abejoti. Pavyzdžiui, tyrimų ir komunikacijos bendrovei „ComRes“ neseniai apklausus Jungtinės Karalystės smulkiojo ir vidutinio verslo bendroves paaiškėjo, kad tik 13% jų vadovų žino, kokie komponentai sudaro bendrovės kredito istoriją. Vadovai taip pat atskleidė, kad daugiau kaip pusė (59%) įmonių niekada nėra tikrinusios savo kreditingumo, o iš tų, kurios bent kartą domėjosi, 56% to nedarė per pastarąjį pusmetį.

Vien faktai

Jeigu verslo planus ir rinkos prognozes kartais dėliojame remdamiesi ne tik ekonomikos tendencijomis, bet ir nuojauta, kalbant apie kredito istoriją svarbu suprasti, jog ją sudaro tik faktai: tai, kas įvyko, kokius sprendimus priėmėte ir kaip laikėtės savo pažadų.

Dr. Jurkonienė akcentuoja, kad įmonės kredito istorija yra tarsi veidrodis, leidžiantis pamatyti kiekvienos bendrovės finansinius įpročius ir įvertinti gebėjimą su jais tvarkytis.

„Kredito istoriją sudaro du komponentai: informacija apie finansinius įsipareigojimus (įmonės turimus kreditus, lizingo sutartis ir t.t.) ir informacija apie mokėjimų istoriją. Antroji dalis yra nemažiau svarbi, ji parodo, ar bendrovė tvarkingai vykdo ir vykdė finansinius bei kitus įsipareigojimus — įmokas už kreditus, lizingą, sąskaitas už paslaugas ir pan. Įmonės kredito ataskaitą sudaro kredito reitingas, finansiniai rodikliai, kredito istorija, informacija apie vadovą, valdybą, stebėtojų tarybą, viešuosius pirkimus, turto areštus ir kita. Kredito biuro suformuotoje kredito ataskaitoje pateikiami duomenys, surinkti iš bankų, lizingų, kitų privačių įstaigų bei valstybės registrų“, — paaiškina dr. Jurkonienė.

Rimtas argumentas

Kredito istorija yra įrankis kasdieniams verslo santykiams, pradedant sprendimu, ar apskritai pradėti bendradarbiavimą, kokius atidėjimo terminus ir limitus taikyti.

„Gera kredito istorija yra argumentas derybose dėl verslo paskolų sąlygų, apmokėjimo už prekes per ilgesnį laiką, taip pat siekiant didesnių kredito limitų iš tiekėjų“, — vardija ekspertė.

Bankai ir kitos finansų įstaigos, vertindamos potencialius verslo klientus, taip pat atsižvelgia į kredito istoriją, kuri tampa svarbiu įmonės finansinės sveikatos įrodymu.

„Finansinės įstaigos linkusios labiau pasitikėti tais verslais, kurie turi teigiamą kredito istoriją. Tokioms bendrovėms paprastai siūlomos palankesnės finansavimo sąlygos, pvz., žemesnė marža ar mažesnis užstatas. Vertindamas įmonės kredito istoriją, bankas atsižvelgia, ar pradelsti įsiskolinimai yra vienkartiniai, ar periodiniai, kokia jų trukmė, kokią įtaką jie gali turėti tolesnei įmonės veiklai, ar dėl pradelstų įsiskolinimų nėra pradėtų teisminių procesų“, — apgalvoti visus praeities žingsnius vadovams siūlo dr. Jurkonienė.

Svarbu, ką darote dabar

O ką daryti, jeigu praeityje nepavyko išvengti klaidų arba neapgalvotai priimtų sprendimų, kurie pridarė žalos jūsų finansiniam įvaizdžiui? Kredito istorijos ištrinti neįmanoma, o smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams privalu ja nuolat domėtis.

„Finansiniai įsipareigojimai kredito istorijos savaime neblogina, jei jie yra adekvatūs pajamoms, o mokėjimai vykdomi laiku. Tačiau prasta kredito istorija išties gali pakišti koją ateities plėtros, partnerystės ar apskritai verslo planams. Prastos kredito istorijos neįmanoma ištrinti ar pagerinti kosmetiškai – tai yra objektyvi jūsų verslo biografija, atspindinti tai, kas įvyko. Tačiau tai nereiškia, kad praeitis nulemia ateitį – kredito istoriją galima turtinti kuo didesniu kiekiu teigiama kryptimi vedančių veiksmų. Jeigu jūsų finansinė sveikata šlubuoja, svarbiausia — padengti esamus vėlavimus. Kredito istorijoje atsispindi ne tik pradelstos įmokos už kreditus, tačiau ir vėluojamos apmokėti tiekėjų sąskaitos, lizingo įmokos, sąskaitos už ryšio, interneto, elektros tiekimo, komunalinių paslaugų ar kitas paslaugas ir prekes. Tad turint neapmokėtų skolų – jas derėtų kuo greičiau padengti. Taip pat reikėtų objektyviai įvertinti savo finansines galimybes ir, kai reikia, sumažinti skolinimosi apetitą. Ypač svarbu nedengti turimų kreditų naujomis paskolomis“, — pataria. p Jurkonienė.

 

Plačiau:https://www.vz.lt/verslo-sprendimai/2019/02/20/kredito-istorija--jusu-verslo-veidrodis#ixzz5uPhrgQ8h